Interaktivní dětské knížky

05-08-2014

Kategorie
Děti


Tags
Knihovna
Děti
Čtení

Jak už víte, v knihovně jsme jako doma, pan knihovník nás v "naší malé knihovně," jak jí Erik pojmenoval, zdraví a oslovuje jménem. Když ho potkáme ve "velké knihovně" na nám. 14. října v den, kdy má naše malá zavřeno, smluvíme se, že zase určitě přijdeme do té naší a trošku si posteskneme, že má otevřeno jen tři dny v týdnu. Vyzkoušeli jsme s Erikem nové knížky, tak podáváme zprávu o tom, co nás zaujalo.

Otvírací a pohyblivé knížky

Mám dojem, že otvírací a pohyblivé knížky řeší problém s tím, že čtení mohou děti považovat za poměrně statickou činnost, při které musí sedět, smí se jen dívat a nesmí toho moc dělat. Postupně jsme si v knihovně půjčili všechny knížky z edice "Podívej se pod obrázek". Největší úspěch u nás mělo Hasičské auto - určitě kvůli hasičskému námětu a zachráněné kočičce, která vylezla na strom a neuměla slézt dolů, ale i proto, že při čtení bylo velmi snadné domyslet příběh hasiče Šimona, který přijde do práce a prožije dobrodružný den.

Ostatní knížky už Erika tolik nebavily, protože jen mohl otevírat políčka a nacházet zvířátka a rychle si zapamtoval, kde se co schovává. Výtvarně to není žádná velká nádhera; hasič ještě ušel, ale Kočka v domě už mi přišla hodně slabá.

Hasicske auticko 1

Výtvarně zdařilejší jsou dvě pohyblivé knihy Méďa a kamarádi - v první z nich jde Medvídek s kamarádem Králíkem na hřiště, v druhé je na statku a potkává zvířátka. Knížka je vyrobená kvalitně, takže se jen tak neošoupe, neroztrhá a neochodí. Nevýhodou jsou opravdu špatné texty. Erik vypadal zklamaně, když mě vyzval, ať mu přečtu, co je tady napsáno a já byla nucena čtyřikrát na dvou stranách přečíst "Méďo brum, méďo brum" a nerýmující se dovětek typu "houpy houpy".

Meda-kamaradi

Meda-kamaradi 2

Ani jednu z těchto knížek jsme si nekupovali, protože mám pocit, že se s nimi děti sice dobře zabaví, čtení je baví, ale na druhou stranu z nich rychle vyrostou. Jestliže na ně narazíte v knihovně, doporučuji k vyzkoušení.

Železnice - interaktivní i informační

Komplikovanější, informačně nabitá a také otvírací je knížka Železnice nakladatelství Albatros z edice naučných knih pro nejmenší. V této sérii také vyšly knihy Lodě, Na stavbě, Auta a náklaďáky a zvířecí knížka Jak a kde žijí mláďata.

Zeleznice 3

Pokud patříte mezi ty, co se po uložení těší na svůj večerní klid, tak tuto knížku před spaním raději nečtěte, protože vysvětlováním strávíte poměrně hodně času. Knížka je informačně nabitá, zaujmout může i starší děti, protože zohledňuje poměrně hodně věcí, které se na železnici dějí (např. neopomíjí operační středisko, které řídí železniční dopravu, elektornickou i manuální kontrolu jízdenek průvodčími nebo různé druhy vlaků včetně lůžkového). Je to také jedna z těch knížek, kde je na jedné straně nepřeberné množství ilustrací a nevím proč, ale Erik to miluje. Asi proto, že při každém čtení najde nějaký detail, kterého si minule nevšiml.

Zeleznice-vyhybka 4