A proč? A proč? A proč? Knížky s odpovědmi

07-08-2014

Kategorie
Děti


Tags
Knihovna
Děti
Čtení

Erik roste. Jak jinak. Tím se však zvyšují i jeho knižní nároky. Ideální knížka pro Erika, už musí být poměrně komplikovaná, medvídek houpající se na houpačce už ho neuspokojí, a proto saháme pro knihy určené dětem v rozmezí přibližně 3 - 5 let. Děti ještě neumí samy číst, ale už hltají jednu informaci za druhou a chtějí vědět, jak všechno funguje. A při poslední návštěvě knihovny jsme měli štěstí na obzvlášť dobré tituly. Jestli také máte dítě v období "a proč," čtěte dál.

Popeláři - tahle knížka rozhodně nepatří do odpadků

Ve článku o interaktivních dětských knížkách jsem představila knížku o železnici. Knížky z této edice bývají často půjčené, ale minule jsme měli štěstí a narazili na další titul ze série Junior od nakladatelství Albatros, která je o popelářích. Do knížky Popeláři jedou se Erik úplně zamiloval. Na popelářská auta jedoucí po ulici samozřejmě upozorňoval, ale žádný popelářský fanatik to nebyl, takže mě překvapilo, že zrovna tuhle knížku čte pořád, hned po té, co ráno otevře oči, několikrát denně si zalízá s knížkou do postele a samozřejmě ji musíme číst společně před spaním.

Popelari-jedou 1

Stejně tak jako dřívě zmiňovaná knížka o železnici je i tahle informační. Dozvíte se informace nejen o svážení odpadků, ale o jeho třídění v domácnostech, v třídírně i ve sběrném dvoře. Samozřejmě je v knize pojednáno i o tom, jak odpad vzniká a život lidí je porovnán s cyklem přírody, kde odpad neexistuje a vše se využívá dál. A Erik se naučil nové slovo - kompost - myslím, že přesně tento typ slov měl na mysli jeden starší pán, který mi nedávno říkal, jak je to s těmi dnešními dětmi hrozné, že mají velkou slovní zásobu. To bude tím čtením.

Popelari-jedou 2

Otvírací knížka z farmy: "A proč a proč a proč?"

Knížka Kdopak se to schovává na farmě, které vydalo nakladatelství Svojtka&Co, může trochu mást názvem, neboť implikuje klasické knížky s obrázky zvířat a jejich mláďat, kde jsou tak maximálně o informace zvůcích, které jednotlivá zvířata vydávají. Není tomu tak, je to knížka, která nás seznamuje s životem a prací na farmě podle ročních období a s technologiemi, které se používají. A především s rozdíly, se kterými se můžeme při chovu zvířat setkat - ruční versus automatizované dojení, přirozený chov slepic versus továrny na vejce apod.

Na-farme 2

Mami, proč ta kočka spinká v boudě? Děda na chatě pro kočky boudu nemá.
Mami, proč pán sundává ovci kožíšek?
Mami, proč je ten traktor zelený?
Mami, proč ty slepice mají schody do kurníku?

A tak pořád dál. Nevím jak vy, ale já mám zvídavé otázky ráda, nutí mě zamyslet se nad věcmi, které beru jako samozřejmost. Tuhle jsme při cestě vlakem na radotínské kupaliště například diskutovali o tom, proč jsou na fasádě domu pražského uměleckého prostoru MeetFactory červená auta a zda se jimi dá jezdit. Navíc musím formulovat odpovědi tak, aby tomu Erik rozumněl, protože příliš komplikované odpovědi ho samozřejmě neuspokojují, takže odpovídání je i výzva pro mě. Doufám, že mi to nadšení a trpělivost dlouho vydrží. Výhodou těchto knížek je, že když sami neznáte odpověď nebo nevíte, jak to nejlépe vysvětlit, texty v knihách vám napoví.

Na-farme 3